Gera žinoti, kas kuria gyvenimus

2022 m. spalio 24-31 d. Lietuvoje pirmąsyk Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę organizavo šalies bibliotekos. „Gera žinoti tai, kas kuria gyvenimus“ – tokiu šūkiu visuomenė buvo kviečiama dalyvauti įvairiuose renginiuose ir iniciatyvose, ugdyti kritinį mąstymą, atsakingiau vertinti gaunamą informaciją, mokytis tikrinti faktus.

„Mums tai buvo nauja, tačiau, be abejonės, įdomu. Kaip projekto koordinatoriai džiaugiamės: įvyko visos numatytos veiklos, aktyviai įsitraukė visos bibliotekos, ramiai galima planuoti renginius 2023-iesiems“, – teigia Medijų ir informacinio raštingumo savaitės projektą koordinavusios Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovė Greta Kėvelaitienė.

Dauguma renginių vyko nuotoliniu būdu, taip sudarant galimybę juose dalyvauti visiems norintiems. Buvo galima klausytis paskaitų, dalyvauti diskusijose, akcijose, žaidimuose, viktorinose, pristatymuose, filmų peržiūrose. Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės metu buvo pristatytas naujas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos sukurtas stalo žaidimas „Populistas“. Tai kritinio mąstymo žaidimas, stiprinantis medijų ir informacinio raštingumo įgūdžius, padedantis identifikuoti manipuliacijas. Žaidimo pagrindinė ašis – citatos, kurios skatina mąstyti, kritiškai vertinti ir abejoti informacija, su kuria susiduriame socialinėse medijose, žiniasklaidos bei informavimo priemonėse. Žaidimą „Populistas“ bus galima rasti visose Lietuvos viešosiose bibliotekose.

Bibliotekos lankytojų dėmesio sulaukė kasdien 10 val. vykusios transliacijos, filmo „Kelionė ūkų lankomis“ peržiūra, Žinių ekonomikos forumo ir Britų tarybos Lietuvoje sukurtas vadinamasis Pabėgimų kambarys. Šio kambario užduotis narpliojusi Dovilė džiaugėsi, kad buvo sudarytos galimybės mokytis grupinio darbo, skatinama mąstyti netradiciškai, teko susieti įvairių sričių žinias.

„Sužinojome apie neteisingos ar net sąmoningai klaidinančios informacijos sklaidą internete, išgirdome, kaip su dirbtinio intelekto pagalba kuriamos netikros nuotraukos, kurios paskui gali būti naudojamos netikroms interneto vartotojų paskyroms kurti“, – įspūdžiais dalijosi Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje apsilankiusi Dovilė.

Vilniuje įsikūręs „Meno avilys“ organizavo filmo „Kelionė ūkų lankomis“ peržiūrą, bibliotekos jungėsi į nuotolinę diskusiją su medijų antropologe, kino edukatore Ginte Žulyte. Renginio formatas buvo neįprastas, bet patogus bendruomenės nariams – skaitytojai jaukioje savo bibliotekos aplinkoje galėjo peržiūrėti dokumentinį filmą ir dalyvauti diskusijoje. Edukatorė papasakojo apie medijas ir jų rūšis, audiovizualinius kūrinius, iniciavo diskusiją apie tai, kas lemia, kad tą patį filmą kiekvienas galime suprasti skirtingai.

„Skaitytojams filmas patiko, jie dalijosi įspūdžiais, prisiminimais, įžvalgomis. Šių dienų kontekste tai buvo požiūris kitu kampu į medijų informacinį raštingumą. Ar visada gebame tyrinėti turinį ir jį suprasti?“, – retoriškai klausė Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro doc. dr. Manto Martišiaus knyga „Atsargiai – propaganda“.

„Šiame leidinyje propaganda nagrinėjama sisteminiu ir tarpdisciplininiu požiūriu, aptariami svarbiausi apibrėžimai ir formos, pristatomos aplinkybės, kuriomis propaganda skleidžiama. Monografijos autorių kalbino žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė. Aptarti aktualūs klausimai: kokius žmones propaganda paveikia greičiausiai, kaip atskirti, kur yra reklama, o kur – propaganda. O gal propaganda būna ir „geroji“, pavyzdžiui, tuomet, kai propaguojamas sveikas gyvenimo būdas? Šie ir

kiti klausimai buvo keliami diskusijoje, kurioje aktyviai dalyvavo ir renginio lankytojai“, – prisimena Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atstovai.

„Medijų ir informacinio raštingumo savaitės užduotis – atkreipti dėmesį, įtraukti, paskatinti mąstyti, mokyti vertinti. Gyvename metu, kada vyksta informaciniai karai. Ši savaitė negali būti tik vienkartinis projektas su tam tikru veiklos rezultatu. Tai turėtų būti nenutrūkstamas procesas su ilgalaikiais planais, užduotimis, perspektyvomis ir siekiamybėmis“, – įsitikinusi Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės projektą koordinavusi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovė G. Kėvelaitienė.

2023 m. bibliotekos jau ruošia naujas įdomias ir įtraukiančias veiklas Medijų ir informacinio raštingumo savaitei. Suplanuotomis veiklomis bus siekiama skatinti atsakingą informacijos vertinimą, ugdyti kritinį mąstymą, tikrinti faktus.

Pernai vykusios Medijų ir informacinio raštingumo savaitės bibliotekose globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Renginius organizavo Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, o finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projekto partneriai – Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos žurnalistikos centras, naujienų portalas DELFI, Suomijos audiovizualinis institutas „Kavi“, „Meno avilys“, Žinių ekonomikos forumas, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, tarptautinė raidos ir švietimo organizacija IREX (angl. International Research and Exchange Board), vykdanti „Medijų raštingumo programą Baltijos šalyse“, nevyriausybinė organizacija debunk.org, Vilniaus politikos analizės instituto Nacionalinis medijų ir informacinio raštingumo tinklas. Informacinis rėmėjas – LRT.

Informaciją parengė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka