Spalio 24-31 d. Lietuvos bibliotekos jau trečiąkart prisijungė prie Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo (MIRKT) savaitės. Pasibaigus jai, norime apibendrinti 2024 m. MIRKT savaitės svarbiausias veiklas. Jas pristato Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė, tarpbibliotekinės darbo grupės koordinatorė Žydrūnė Tichanavičienė.
Trečioji MIRKT savaitė bibliotekose: kokie buvo jos akcentai?
2024 m. MIRKT savaitės programa buvo orientuota į 3 pagrindines veiklų kategorijas – pokalbiai-diskusijos, orientavimosi žygis ir protmūšiai bibliotekose. Pokalbiai-diskusijos vyko 5 apskričių bibliotekose, renginiai buvo transliuojami tiesiogiai, suteikiant galimybę juos stebėti platesniam ratui žiūrovų. Kiekvienas šių renginių buvo skirtas skirtingai MIRKT temai. Buvo pakviesti visiems labai gerai žinomi savo sričių ekspertai, kurie ne tik pristatė minėtas temas, bet ir kvietė klausti, diskutuoti.
Pirmojo renginio, vykusio Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, metu, LRT popmuzikos vyr. redaktorius, radijo laidų vedėjas Ramūnas Zilnys ir muzikos prodiuseris, atlikėjas Leonas Somovas aptarė aktualius autorių teisių aspektus, dalijosi savo, kaip kūrėjų patirtimis. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje susirinkusiems dalyviams ir nuotoliniams žiūrovams mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo ir televizijos laidų vedėjas bei dirbtinio intelekto entuziastas Lukas Keraitis pristatė šiandienines DI technologijas ir galimybes, kvietė nebijoti bandyti, domėtis jų teikiama nauda. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vykusioje diskusijoje, Lietuvos banko finansinio raštingumo centro vadovė dr. Viktorija Dičpinigaitienė, gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis, bandė atsakyti į klausimą kodėl žmonės taip lengvai pasitiki sukčiais ir nukenčia atiduodami jiems savo pinigus. Kauno apskrities Ąžuolyno bibliotekoje Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskė, Nara.lt redaktorius ir autorius Karolis Vyšniauskas, mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo laidos „Du bitai“ vedėjas Lukas Keraitis ir Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė, projekto DIGIRES komandos narė Patricija Lenčiauskienė kalbėjosi apie mus kasdien supančią informaciją ir kaip reikia gebėti atskirti patikrintą informaciją nuo dezinformacijos. Pokalbių ciklą uždarėme įdomiu Ryčio Zemkausko ir Algio Ramanausko-Greitai pokalbiu Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Pašnekovai pabrėžė, kad „kaip priešnuodį mato aktyvią, sąmoningą visuomenę, privačią iniciatyvą. Kai gyvenime, internete, socialiniuose tinkluose, komentaruose matydamas neteisybę, šmeižtą, melą žmogus neužsimerkia, o esant reikalui – praneša atsakingoms institucijoms“. Visų minėtų renginių vaizdo įrašus galite rasti Youtube portale, kanale „Bibliotekavisiems.lt“.
2024 m. bibliotekos antrąkart savo bendruomenes kvietė dalyvauti orientavimosi žygyje „Taigi viską žinau…“. Jis vyko 47 savivaldybių viešosiose bibliotekose. Dalyvaujančių bibliotekų skaičius auga, todėl kartu auga ir keliami kokybiniai standartai. Šiais metais orientavimosi žygyje buvo atsisakyta popierinių klausimų-atsakymų lapų, visa informacija perkelta į virtualią sistemėlę. Siekiant, kad informaciją joje būtų lengva pateikti tiek įprastą tekstą matantiems, tiek negalintiems jo matyti, ieškota programinių sprendimų, palengvinimų. Taip pat šiais metais žygį bibliotekos galėjo organizuoti jų pačių pasirinktu metu. Pagrindinė žygio data buvo spalio 26 d., tačiau 6 bibliotekos žygeivius telkė ir kitomis dienomis. Iš viso žygyje dalyvavo daugiau nei 1000 žygeivių. Nors žygio tikslas nėra azartas ir lenktyniavimas, tačiau džiaugiamės dalyvių skaičiumi, palankiais atsiliepimais. Nors ir neišvengta techninių nesklandumų, atsiradusių dėl įvairių priežasčių, šis veiklos formatas įvertintas labai palankiai. Tikėtina, kad investicijos į techninius sprendimus ir į laiką, rengiant naujus ir originalius maršrutus, padės užtikrinti šios veiklos tęstinumą.
Taip pat vyko 6 MIRKT protmūšiai, kuriuos parengė ir dalyviams vedė Paulius Ambrazevičius. Jie vyko 6 bibliotekose: Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje, Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje, Mažeikių Henriko Nagio viešojoje bibliotekoje, Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje ir Molėtų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Protmūšiuose dalyvavo daugiau nei 200 žaidėjų, o sutelktos komandos turėjo galimybę pasitikrinti savo medijų ir informacinio raštingumo žinias, diskutuoti, smagiai praleisti laiką ir laimėti vertingų prizų.
Kitos veiklos
MIRKT’24 savaitės metu kviesta atlikti ir individualias užduotis – spręsti kryžiažodį ir įveikti skaitymo iššūkį atpažįstant tikras arba DI sukurtas knygas. Džiaugiamės aktyviu įsitraukimu – viso kryžiažodį išsprendė 235 žmonės, skaitymo iššūkyje dalyvavo 120 žmonių. Džiaugiamės galėję apdovanoti šiuos aktyvius dalyvius – burtu keliu išaiškinome ir kryžiažodžių žurnalų prenumeratą padovanoję net 20 laimingųjų teisingai atsakiusių į kryžiažodžio užduotį. 5 sėkmingai įveikę DI iššūkį buvo apdovanoti bilietais į kiną.
2024 m. atsinaujinęs, patobulėjęs grįžo virtualus pabėgimo kambarys. Startavęs prasidėjus MIRKT savaitei jau buvo įveiktas daugiau nei 300 kartų. Tikimės, kad pabėgimo kambarys, kuris bus aktyvus ir savaitei pasibaigus, bus išbandytas ir tų, kurie dar nesiryžo mesti sau iššūkio.
Programos tęstinumas
Įgyvendindami medijų ir informacinio raštingumo savaitės veiklas naudojame jau tradiciniu tapusį lengvą bei šmaikštų šūkį „MIRKT ir aišku“. Tikimės, kad ir toliau šis šūkis bus lengvai atpažįstamas. Šiais metais siekdami sukurti užtikrinti tęstinumą, į savaitės veiklų prizus įtraukėme simbolinius mirksinčių akių (MIRKT) segtukus. Šie žaismingi segtukai nugulė daugumos savaitės renginių dalyvių švarkuose. Tikėdamiesi paryškinti MIRKT identiteto atpažįstamumą, organizatoriai planuoja išleisti ir kitokio formato suvenyrus, prisidėsiančius prie MIRKT ženklo plėtros.
Iššūkiai?
Nieko keisto, tačiau visiškai išvengti kilusių iššūkių nepavyko, koordinuojant veiklas visoje Lietuvoje būta įvairių situacijų. Tačiau jas spręsti pavyko gana sėkmingai, operatyviai reaguota į bibliotekoms kilusius klausimus, padėta ir renginių dalyviams. Patiriami iššūkiai ir nesklandumai yra puikios pamokos, kurios kaskart padeda tobulėti, rasti naujus sprendimus. Dar kartą įsitikinta tuo, kad kalbant apie MIRKT savaitės veiklas, ypatingai svarbu kuo daugiau dėmesio skirti informacijos sklaidai, reklamai, viešinimui. Informacija apie MIRKT‘24 savaitės veiklas šiais metais buvo viešinama didžiausią tiražą turinčiame savaitraštyje „Savaitė“, reportažus apie veiklas pristatė LNK, Šiaulių televizija, Panevėžio radijas. Kaip ir visada siekiama ir dar daugiau žiniasklaidos dėmesio. Džiaugiamės, kad šiais metais prie mūsų prisijungė regioninė žiniasklaida, kuri savo dienraščiuose spausdino MIRKT savaitės pristatymą ir kryžiažodį – taip, manome žinutę apie MIRKT veiklas bibliotekose paskleidę platesniam ratui žmonių.
Tikslinės auditorijos atsiliepimai
Atsiliepimų sulaukta įvairių. Visada malonu išgirsti teigiamus, pozityvius atsiliepimus – kai kurie žmonės dėkojo už orientavimosi žygio organizavimą, kiti tiesioginėmis renginių transliacijomis, dar vieni sako, „kaip puiku, kad parengėte MIRKT kryžiažodį“. Vertiname kiekvieną išsakytą nuomonę ir lūkesčius, kurie praverčia kaskart kuomet planuojame naujas veiklas.
MIRKT programos tęstinumas
Džiaugiamės, kad MIRKT atranda savo vietą bibliotekų veikloje, yra atpažįstama žmonių, nes jos temos yra reikalingos, svarbios. Šiuo metu MIRKT programos turinys jau atnaujintas, papildytas naujomis temomis ir pavyzdžiais, tad tikime, kad 2025 m. bibliotekininkai – MIRKT edukatoriai dar sklandžiau pritaikys programos temas mokymuose, paskaitose, galės plačiau organizuoti kitas MIRKT veiklas. Tam pagelbės ir po skirtingus Lietuvos regionus jau „išriedėję“ 5 „Cookie truck“ – sausainių furgonėliai (Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos idėja). Lietuvoje esantis platus bibliotekų tinklas ir tikslingai organizuojamos MIRKT veiklos leidžia padėti žmogui stiprinti šiuolaikines medijų ir informacinio raštingumo kompetencijas. Ir toliau tikimės įtraukiančiomis, netradicinėmis ir originaliomis veiklomis burti bibliotekininkus, tam, kad galėtume lengviau burti ir savo bendruomenes. Iki kitų metų! MIRKT 😉
MIRKT‘24 savaitė trumpai:
- 5 renginiai – apie 100 dalyvių bibliotekose (daugiau nei 1400 virtualių peržiūrų).
- 6 protmūšiai – dalyvavo virš 200 žmonių.
- 1 orientavimosi žygis Lietuvoje = 47 savivaldybėse. Žygiavo daugiau nei 1000 žmonių.
- Virtualų pabėgimo kambarį išbandė daugiau nei 300 dalyvių (beveik 200 iš jų, pavyko įveikti visas kambario užduotis).
- Skaitymo iššūkį įveikė 46 skaitytojai. Dalyvavo – 120 žmonių.
- Kryžiažodį teisingai išsprendė 235 dalyviai.
Visa informacija apie bibliotekų vykdomas medijų ir informacinio raštingumo iniciatyvas, programas – svetainėje „Biblioteka visiems“ ir bibliotekų interneto svetainėse, specialioje „Facebook“ paskyroje (Medijų ir informacinis raštingumas bibliotekose) bei Instagrame (Klaudija_klausia).
Informaciją parengė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka