Lietuvos viešosios bibliotekose ne tik nuolat vyksta medijų ir informacinio raštingumo (MIRKT) mokymai gyventojams, tačiau bibliotekininkai ieško naujų formų, kaip dezinformacijos, propagandos, interneto saugumo ir kitas svarbias temas patraukliai pateikti skirtingoms auditorijoms.
Siekdamos ir toliau įgyvendinti Medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų tobulinimo (MIRKT) programos veiklas, Lietuvos viešosios bibliotekos 2025 metų pavasarį vėl rengė MIRKT protmūšius su žinomu televizijos laidų vedėju Pauliumi Ambrazevičiumi. Finalinė kova planuojama Medijų ir informacinio raštingumo savaitės proga spalio 25 dieną.
Daugiau nei 300 azartiškai nusiteikusių žaidėjų dalyvavo protmūšiuose šiose viešosiose bibliotekose: Vilniaus miesto centrinėje bibliotekoje, Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio bibliotekoje, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje, Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje, Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Jonavos rajono savivaldybės Grigorijaus Kanovičiaus viešojoje bibliotekoje, Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje.
Kaip sako 2025 metų MIRKT programos bibliotekose koordinatorė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė, praėjusiais metais vykę protmūšiai sulaukė didelio susidomėjimo ir gerų atsiliepimų, todėl šiemet buvo organizuojami dar daugiau bibliotekų: „Matydami kaip azartiškai dalyviai įsitraukia, diskutuoja, moko vieni kitus, nusprendėme ir toliau organizuoti MIRKT protmūšius. Medijų ir informacinio raštingumo tema yra tokia didelė, kad tradiciniai mokymosi būdai tinka ne visiems. Protmūšiams specialiai nieko nereikia ruoštis, pakanka bendrų žinių ir loginio mąstymo. Ko nežino vieni dalyviai, jiems padeda kiti. Komandiniai pokalbiai ir diskusijos kelia naujų idėjų, skatina dalintis patirtimis, lavina kritinį mąstymą. Gerai ir prasmingai praleisti popietę bibliotekoje norinčių netrūksta“.
Šiais metais protmūšiai organizuojami dviem turais. Pirmasis turas įvairiuose Lietuvos miestuose vyko pavasarį. Televizijos laidų vedėjas, profesionalus protmūšių rengėjas, vedėjas ir organizatorius Paulius Ambrazevičius žaidėjams paruošė klausimų ir užduočių, kurie nebuvo lengvai įkandami visiems, tačiau privertė dalyvius pagalvoti, padiskutuoti ir sužinoti kažką naujo. Protmūšyje aptariamos medijų ir informacinio raštingumo temos ir pavyzdžiai yra aktualūs visiems – ir jaunesnei, ir vyresnei auditorijai. Tarp gausiai susibūrusių komandų netrūko ir moksleivių ir vyresnio amžiaus žaidėjų.
Po protmūšių bibliotekininkai džiaugėsi sulaukę komentarų, kad dalyvavusieji žaidimuose džiaugėsi nauja patirtimi: „sužinojome daug praktinių pavyzdžių apie melagienas, medijas ir kokią įtaką jos daro visiems”. Tarp atsiliepimų netrūko ir pastebėjimų apie tai, kad iš pirmo žvilgsnio „rimta“ medijų ir informacinio raštingumo tema gali būti perteikiama smagaus ir azartiško žaidimo formatu: „Nesitikėjau, kad apie medijas gali vykti protmūšis. Išbandžiau ir labai patiko”. Organizatoriai sulaukė klausimų, ar galima tikėtis tokių žaidimo ir ateityje.
Geriausiai savo miestuose pasirodžiusios komandos pateko į MIRKT protmūšių finalą, kuris spalio 25 dieną vyks Kauno apskrities Ąžuolyno bibliotekoje. Dešimt komandų iš skirtingų Lietuvos regionų susikaus dėl nugalėtojo vardo. Taip pat siekdami tvarumo, neatmetame galimybės tokius žaidimus tęsti ir kitais metais.