Bibliotekos Kuria Atsparesnę Visuomenę Mirkt

„Sukčiai išviliojo pinigus“, „Apsimetę Google ir bankų darbuotojais apgavo žmones“, „Naujos sukčių gudrybės – SMS apie pristatytas siuntas“ – nuo tokių ir panašių antraščių internetas mirga bene kasdien. Ir nors visuomenė apie grėsmes informuojama, vis tik sukčiai randa patiklių žmonių ir naujų sukčiavimo būdų.

Lietuvos bibliotekos, siekdamos ugdyti visuomenės atsparumą ir kritinį mąstymą bei apsaugoti nuo vis labiau tobulėjančių sukčių schemų, jau antrus metus imasi iniciatyvos šviesti visuomenę medijų ir informacinio raštingumo (MIRKT) temomis.

Nemokami mokymai visose šalies bibliotekose prieinami visus metus ir įdomūs kiekvienam – tiek jaunam ir žvaliam, tiek garbaus amžiaus ar negalią turinčiam žmogui. 

Sukčių pinklėse gali atsidurti kiekvienas

Šiandien nėra sudėtinga gauti informaciją bet kokia tema ir įvairiais pavidalais. Ir visai nesvarbu, gyveni dideliame mieste ar mažame kaimelyje. Informacijos srautai tiek spaudoje, tiek televizijoje ir radijuje, tiek socialiniuose tinkluose ir apskritai internete yra milžiniški ir pasiekiami kiekvienam (o gal – neišvengiami nė vienam?). Su dideliu informacijos srautu susiduriančiam šiandienos žmogui nebeužtenka vien mokėti gauti ir perskaityti informaciją – labai svarbu išmokti ją kritiškai įvertinti ir atsirinkti, kur tikra tiesa, o kur slypi grėsmė.

„Dažnai manoma, kad dėl amžiaus ir informacinio raštingumo stokos labiausiai paveikiami mažų miestelių ir kaimų gyventojai. Bet melagienas ir apgavystes planuojantys profesionalai nuolat modernėja ir siekia paveikti kuo didesnę žmonių dalį, nepaisant jų gyvenamos vietos, amžiaus ar išsilavinimo. Aš pats mačiau internete nuolat besisukančius įspėjimus apie sukčių schemas ir nukentėjusius žmones, bet, dirbdamas IT srityje, buvau garantuotas, kad ko jau ko, bet manęs jie niekada neapgaus. Dabar taip negalvoju, nes vieną kartą žinutė iš „Banko“ mane pasiekė nepasiruošusį. Buvau išsiblaškęs, skubėjau, be to, kaip tik tuo metu bendravau su banku dėl asmeninių reikalų. Net nesusimąsčiau, kad jų atsiųsta SMS su prašymu prisijungti ir patvirtinti savo duomenis galėtų būti sukčių afera. Jau vedžiau duomenis ir ruošiausi spausti patvirtinimo mygtuką, kai vis tik atsitokėjau ir suabejojau tuo, ką darau. Šį kartą man pasisekė. Bet dabar žinau ir įspėju visus – niekada nieko nedarykite paskubomis, nes išsiblaškymas gali kainuoti labai brangiai. Labai džiaugiuosi, kad bibliotekų tinklas visiems žmonėms suteikia galimybę mokytis nuo tokių sukčių apsisaugoti ir, priešingai nei verslas, neprašo už tai pinigų“, – sako mokymuose dalyvavęs vilnietis.

Kaip pasakoja Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos informacinio raštingumo edukatorius Gediminas Dubonikas, bene visi į mokymus ateinantys žmonės internete yra vienaip ar kitaip susidūrę su dezinformacija, melagienomis, sukčiavimu. 

Mokymai net mažiausiose Lietuvos bibliotekose 

Bibliotekos, ypač mažose gyvenvietėse, yra bendruomenių susibūrimo centrai. Čia žmonės ateina ne tik knygų pasiimti, bet ir džiaugsmais bei bėdomis pasidalinti, todėl būtent Lietuvos bibliotekų tinklas LR kultūros ministerijos iniciatyva pasirinktas šiai švietėjiškai iniciatyvai įgyvendinti.

„Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešąsias bibliotekas vienijanti iniciatyva aprėpia net mažiausius bibliotekas turinčius miestelius, todėl galime pasiekti labai didelę visuomenės dalį. Visose bibliotekose žmonės gali susitarti dėl asmeninių ar grupinių medijų ir informacinio raštingumo mokymų arba dalyvauti iš anksto organizuojamuose mokymuose penkiomis temomis. Sudarytos puikios sąlygos mokytis, tereikia noro“, – sako Medijų ir informacinio raštingumo savaitę koordinuojanti Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė.

Temų spektras visokeriopam saugumui

Nedidelis žinių bagažas gali apsaugoti žmones nuo didelių praradimų, todėl bibliotekose organizuojami nemokami mokymai aprėpia net keletą svarbiausių temų:  

  • kviečia pažinti medijų įvairovę ir prieigos būdus, 
  • padeda atrasti informacijos ir paieškos strategijas,  
  • moko atpažinti ir įvertinti informaciją, 
  • moko etiškai, legaliai ir, svarbiausia, saugiai naudotis internete pateikta informacija. 

„Rengiant mokymų programą buvo atsižvelgta į sritis, kuriose susidurti su pavojumi yra didžiausia rizika. Dabar siūlomos mokymų temos pakankamai plačiai ugdo visuomenę. Be to programos turinys nuolat atnaujinamas ir papildomas aktualiomis temomis, pavyzdžiui, dirbtinis intelektas. Ypatingas dėmesys skiriamas autorių ir gretutinių teisių klausimams, taip pat aptariamos autorių teisių išimtys užtikrinančios negalią turintiems mūsų visuomenės nariams teisę skaityti, mokytis, gauti informaciją.“ – sako Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Ekaterina Prakapene. 

Mokymų poreikį atspindi lankytojų gausa

Mokymai bibliotekose jau antrus metus buria bendruomenes. Ir nors kai kuriose bibliotekose susidomėjusių vienetai, kitose savo eilės gali tekti palaukti pusmetį ir ilgiau.

„Mokymais domisi labai skirtingo amžiaus, išsilavinimo ir socialinio statuso žmonės, o poreikį mokytis jaučia vis didesnė dalis visuomenės. Darbas su informacija yra kiekvieno bibliotekininko „duona kasdieninė“, todėl džiaugiamės galėdami būti saugios ir atsparios visuomenės kūrėjais, tiesos skleidėjais, patikimos informacijos šaltinių rekomenduotojais ir legalaus vartojimo skatintojais. Dar labiau džiaugiamės, kad žmonės domisi mokymais ir ateidami pasisemti žinių duoda ženklą, kad mumis pasitiki“, – sako Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Klaipėdos padalinyje mokymus vedanti Daiva Žiemelienė.

Užsiregistruoti į mokymus paprasta 

Ar dalyvauti mokymuose? Žinoma! Nebent tau nerūpi tavo ir tavo artimųjų saugumas, finansinė gerovė ir sveikos nervų ląstelės. Kiekvienas galime būti apgautas. Bet mes galime rinktis – mokytis ir sumažinti grėsmių riziką arba nedaryti nieko.  

Jeigu nuspręsi veikti, užsiregistruok į nemokamus MIRKT mokymus tinklalapyje mirkt.bibliotekavisiems.lt. Tik pasirink tau patogiausią biblioteką: https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/dalyvauk-mokymuose/