MIRKT savaitės atgarsiai: tūkstančiai žmonių ugdė kritinio mąstymo kompetencijas

MIRKT savaitės atgarsiai: tūkstančiai žmonių ugdė kritinio mąstymo kompetencijas

Spalio pabaigoje Lietuvos bibliotekose antrąsyk praūžė Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo (MIRKT) savaitė. Iš visų bibliotekų surinkus informaciją, apibendrinti projekto rezultatai. Juos pristato Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė, tarpbibliotekinės darbo grupės koordinatorė Greta Kėvalaitienė. MIRKT savaitę bibliotekos organizuoja antrus metus. Į ką orientuotasi šiemet? Šiais metais daugiausia…

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Svarbiausias šiuolaikinio žmogaus įgūdis – medijų ir informacinis raštingumas

Ar knieti spausti nuorodą, viliojančią laimėti milijoną? Ar mokate tikrinti faktus ir šaltinius? Ar žinote, kaip išvengti trolių fabriko taikiklio? Tokių žinių savo lankytojams gali suteikti Lietuvos bibliotekos, tampančios medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų (MIRKT) centrais. Spalio 24–31 dienomis, kai visame pasaulyje minima Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė, Lietuvos bibliotekos kviečia visuomenę į gausius…

Bibliotekose šurmuliavo Medijų ir informacinio raštingumo savaitė

Bibliotekose šurmuliavo Medijų ir informacinio raštingumo savaitė

2022 m. spalio 24-31 d. Lietuvoje pirmąsyk Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę organizavo šalies bibliotekos. „Gera žinoti tai, kas kuria gyvenimus“ – tokiu šūkiu visuomenė buvo kviečiama dalyvauti įvairiuose renginiuose ir iniciatyvose, ugdyti kritinį mąstymą, atsakingiau vertinti gaunamą informaciją, mokytis tikrinti faktus. „Mums tai buvo nauja, tačiau, be abejonės, įdomu. Kaip projekto koordinatoriai džiaugiamės:…

Informacinė higiena – kas tai?

Informacinė higiena – kas tai?

Moderuoja: Daiva Žeimytė-Bilienė, žurnalistė. Dalyvauja: Algis Davidavičius, Vilniaus politikos analizės instituto Nacionalinis medijų ir informacinio raštingumo tinklas. Pasaulyje, kuriame daugiausia naujienų gauname iš socialinių tinklų ar telefonų, antraštės yra labai svarbios – nuo to, kaip jos sukurtos, priklausys, ar vartotojai naujieną perskaitys. Tiesa, dažnai antraštės būna perspaustos siekiant asmeninės naudos. Norint nepakibti ant antraščių jauko,…

Klimato savaitė MIR kontekste

Klimato savaitė MIR kontekste

Moderuoja: Agnė Skamarakaitė, žurnalistė. Dalyvauja: Arminas Varanauskas, asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ direktorius; Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos atstovai. Spalio 24-30 dienomis Lietuvoje bus minima Klimato savaitė. Kaip gi šios dvi temos dera kartu? Kaip dezinformacija gali turėti įtakos klimato kaitai? Patirtimi dalinsis Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, o aktualius klausimus kartu su žurnalistais kelkime ir mes!

Netikrų naujienų rūšys

Netikrų naujienų rūšys

Moderuoja: Agnė Skamarakaitė, žurnalistė.Dalyvauja: Karina Urbonavičiūtė, www.debunk.org projektų vadovė. Medijose sutinkame įvairias klaidinančios informacijos rūšis. Yra daugybė būdų iškraipyti faktus, o kartais žmonės skleidžia ir visiškus pramanus. Mokymasis atpažinti manipuliacijas padeda aptikti klaidinančią informaciją ir sulaikyti jos sklidimą. Klaidinanti informacija gali būti skleidžiama dėl skirtingų priežasčių. Dezinformacijos užduotis yra apgauti, tačiau klaidinanti informacija yra platesnė…

Kas yra tiesa?

Kas yra tiesa?

Moderuoja: Dalia Plikūnė, žurnalistė. Dalyvauja: prof. Algis Mickūnas (Ohajo universitetas), dr. Žilvinas Svigaris. Du filosofijos mohikanai diskutuos apie tiesos ištakas ir kels klausimus – kas mums šiai dienai yra tiesa? Ar medijos turi savo tiesą ir kaip galime kartu sugyventi? Prof. Algis Mickūnas – Jungtinių Amerikos valstijų (JAV) Ohajo universiteto profesorius ir vienas žinomiausių lietuvių…

O ką šiuo metu veikia suomiai? Kartu su Suomijos nacionaliniu audiovizualiniu institutu (KAVI) (angl. k.)

O ką šiuo metu veikia suomiai? Kartu su Suomijos nacionaliniu audiovizualiniu institutu (KAVI) (angl. k.)

Moderuoja: Živilė Kropaitė Basiulė, žurnalistė. Dalyvauja: Julia Alajärvi, Suomijos nacionalinis audiovizualinis institutas. Patirtimi dalinsis Suomijos nacionalinio audiovizualinio instituto Saugaus interneto centro vyr. specialistė Julia Alajärvi. Julia yra atsakinga už Suomijoje organizuojamą medijų ir informacinio raštingumo savaitę ir mielai dalinsis savo ilgamete patirtimi! Atsakymą į klausimą- kaip galime bendradarbiauti ir įtraukti bibliotekas, išgirsime diskusijos metu.

Kaip mus paveikia dezinformacija ir kaip jai atsispirti?

Kaip mus paveikia dezinformacija ir kaip jai atsispirti?

Moderuoja: Džina Donauskaitė, Lietuvos žurnalistikos centro vadovė. Dalyvauja: Darius Remeika, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantas, DIGIRES projekto dalyvis, Lietuvos kariuomenės majoras. Kokie psichologiniai veiksniai daro įtaką informacijos vertinimui, kodėl žmonės pasitiki arba nepasitiki medijomis ir kaip tai susiję su klaidingos informacijos dalijimusi? Visi šie klausimai bus atsakyti diskusijoje!

Ką faktų tikrintojai veikia visą dieną?

Ką faktų tikrintojai veikia visą dieną?

Moderuoja: Džina Donauskaitė, Lietuvos žurnalistikos centro vadovė Dalyvauja: Aistė Meidutė, DELFI „Melo detektoriaus“ redaktorė Pagal kokius kriterijus žiniasklaidos priemonės pasirenka aprašyti įvykius, kaip redakcijos priima sprendimus dėl skelbiamų naujienų, kaip naujienos yra atrenkamos redakcijoje, kas lemia naujienų patekimą į mūsų akiratį, kas yra objektyvumas ir balansas medijų turinyje? Viena įdomiausių šių dienų darbų. Ką įdomaus…

Daugiau nieko nėra

Daugiau nieko nėra